معرفی تیپ ها و کلاس بندی های پژو پارس

معرفی تیپ ها و کلاس بندی های پژو پارس

پژو پارس یک خودروی جادار و خانوادگی است که از سال ۷۹ روی خط تولید ایران خودرو است. این خودرو با اینکه از ابتدای تولید تاکنون از نظر طراحی ظاهری به روزرسانی نشده و ظاهری قدیمی دارد، اما از نظر فنی تیپ های مختلفی برای پژو پارس وجود دارد. تیپ TU5 یکی از تیپ های پژو پارس است که کلاسبندی های متفاوتی دارد و بسیاری از افراد هنگام خرید این مدل پژو پارس سردرگم میشوند. ما در ادامه شما را با این تیپ و کلاس بندی ها آشنا میکنیم.

برای تولید این سلطان فرانسوی، از ترکیب پژو 405 و پژو 406 استفاده شد و به نوعی یک نسخه فیس لیفت شده از پژو 405 طراحی کردند.
در تولید پژو پارس از پیشرانه XU7 در دو تیپ L3 و L4 استفاده شد. تیپ L3، پژو پارس معمولی است که با پیشرانه ۱۸۰۰ سی سی ۸ سوپاپ می باشد و تیپ L4، پژو پارس ELX با پیشرانه ۱۸۰۰ سی سی ۱۶ سوپاپ است. نسخه ELX پژو پارس به دلیل داشتن قدرت بیشتر پیشرانه و آپشنهایی مانند صندلی خلبانی، ترمز ABS و... طرفداران خاص خود را پیدا کرد.
به دلیل محبوبیت پژو پارس ELX, در تولید این خودرو از پیشرانه دیگری به نام XUM بهره گرفته شد.
حجم موتور پیشرانه XUM با اینکه ۱۹۰۵ سی سی بود، اما به اسم پیشرانه ۲۰۰۰ سی سی به فروش می رسید.

پژو پارس در تمامی تیپ ها از ابتدای تولید از نظر طراحی ظاهری به روزرسانی نشده بود.
اما ایران خودرو در انتهای سال ۹۲ به فکر تغییری در پژو پارس معمولی افتاد که سرانجام در ابتدای سال ۹۳ داشبورد این خودرو را به روزرسانی کرد که تولید آن تاکنون ادامه داشته و به اسم پژو پارس معمولی داشبورد جدید در بازار به فروش می رسد.


یکی دیگر از تیپ های پژو پارس، تیپ LX است. تمرکز طراحان در تولید تیپ LX پژو پارس بر پوشاندن ضعف های پیشرانه XU7 بود. یکی از عمده مشکلات پیشرانه XU7 حساسیت بسیار زیاد واشر سرسیلندر بود. همچنین مصرف سوخت بالا و قدرت نه چندان راضی کننده بازار پژو پارس را کساد کرده بود.
بنابراین پیشرانه TU5 با حجم موتور ۱۶۰۰ سی سی که از پژو ۲۰۶ تیپ ۵ به عاریت گرفته شده بود بروی پژو پارس LX نصب شد که در بازار با نام پژو پارس TU5 نامگذاری می شد و بازار برای پارس مثل سابق پر رونق شد. پژو پارس TU5 در دو نسخه دنده دستی و اتومات عرضه می شود که نسخه اتومات مجهز به یک گیربکس ۴ سرعته می باشد که اصلا عملکرد قابل قبولی ندارد و نتوانسته خود را در دل مردم جا کند.
اما اگر قصد خرید این شیر فرانسوی را دارید باید به استهلاک بالای آن توجه کنید. این خودرو به دلیل استهلاک بالا مشکلات فنی متعددی دارد که حتی گاهی اوقات از نظر مالک خودرو هم پنهان می ماند و بعدها ضررهای میلیونی به بار می آورد.
تخصص کارشناسی خودروی الوچک بررسی نقطه به نقطه خودرو است و به شما قبل از خرید آگاهی های لازم نسبت به خودرویی که قصد خرید آن را دارید، میدهد.

کلاس بندی های پژو پارس TU5

کلاس ۱۲ پژو پارس LX با پیشرانه TU5

در کلاس ۱۲ پژو پارس LX با پیشرانه TU5 از آپشن هایی نظیر سیستم صوتی بلوتوثی، کنترل سیستم صوتی از روی فرمان، آیینه های جانبی برقی با قابلیت تاشوندگی اتوماتیک، رینگ اسپرت آلمینیومی ۱۵ اینچ استفاده کردند. از نظر ایمنی این کلاس به ترمز جلو دیسکی خنک شونده و ترمز عقب دیسکی مجهز بود.

کلاس ۱۳ پژو پارس LX با پیشرانه TU5

این کلاس مشابه کلاس ۱۲ است، با این تفاوت که سیستم برق کشی در کلاس ۱۳ مالتی پلکس میباشد و برای همین تفاوت سیم کشی، کلاس ۱۳ به بازار معرفی شد.

کلاس ۱۵ پژو پارس با پیشرانه TU5

این کلاس بهترین و فول آپشن ترین پژو پارس بازار است که قبل از تلاطم های بازار خودرو تولید شده و به همین دلیل تجهیزات نسبتا خوبی بروی این خودرو نصب شده است. از مهمترین آپشن های پژو پارس کلاس ۱۵ ترمز های دیسکی چهار چرخ و سیستم های اتولاک، مسترلاک، سیستم اتو فلاشر، تایمر چراغ سقفی، سیستم اخطار سرقت با استفاده از بوق خودرو است. از نظر فنی در این کلاس از دریچه گاز برقی به جای سیمی و سیستم ECU بوش آلمان به جای ECU ایرانی استفاده شده است که بسیار کارآمد می باشد و برگ برنده کلاس ۱۵ پژو پارس به حساب می آید. البته بعدا به دلیل تلاطم و آشوب بازار خودرو، خودروسازان اقدام به حذف آپشن های خودروها کردند و به همین دلیل ECU بوش و دریچه گاز برقی از پژو پارس حذف گردید.


کلاس ۱۶ پژو پارس LX با پیشرانه TU5

این کلاس مشابه کلاس ۱۳ پژو پارس است با این تفاوت که به جای رینگ آلمینیومی ۱۵ اینچ اسپرت، از رینگ ۱۴ اینچ فولادی استفاده شده است. البته دریچه گاز برقی و ECU بوش آلمان هنوز روی این خودرو نصب می شد.

کلاس ۱۷ پژو پارس LX با پیشرانه TU5

این کلاس مشابه فول ترین کلاس پژو پارس، یعنی کلاس ۱۵ است؛ با این تفاوت که به جای رینگ آلمینیومی ۱۵ اینچ اسپرت از رینگ ۱۴ اینچ فولادی استفاده شده است. اما کارآمدترین آپشن های کلاس ۱۵ یعنی دریچه گاز برقی و ECU بوش از کلاس ۱۷ حذف گردید.

کلاس ۱۸ پژو پارس LX با پیشرانه TU5

هنگام تولید و عرضه کلاس ۱۸ پژو پارس، تلاطم های بازار خودرو در حال شکل گیری بود. کلاس ۱۸ پژو پارس همان کلاس ۱۶ می باشد، ولی به جای ترمز عقب دیسکی از ترمز عقب کاسه ای استفاده شده است. البته خوشبختانه در این کلاس و کلاس ۱۶، سیستم دریچه گاز برقی و ECU بوش موجود بود.

کلاس ۱۹ پژو پارس LX با پیشرانه TU5

این کلاس مشابه کلاس ۱۷ است و تفاوت کلاس ۱۹ با ۱۷ استفاده از ترمز عقب کاسه ای به جای ترمز دیسکی است و هیچ تغییر خاصی دیگری در این خودرو مشاهده نمی شود.


کلاس ۲۱ پژو پارس LX با پیشرانه TU5

خوشبختانه در کلاس ۲۱ شاهد افزایش آپشن ها بروی پژو پارس بودیم. کلاس ۲۱ مشابه کلاس ۱۸ می باشد ولی آپشن های مسترلاک، اتولاک و اتو فلاشر در این کلاس افزوده شده است.


کلاس های ۲۳ و ۲۴ و ۲۵ پژو پارس LX با پیشرانه TU5

در این سه کلاس هیچ تغییر خاصی به چشم نمی خورد و فقط آپشن رادیو بخش سی دی خوان را از کلاس های ۱۸ و ۱۹ و ۲۱ حذف کردند و به ترتیب کلاس های ۲۳ و ۲۴ و ۲۵ تولید شد.

نظرات
 
 
Captcha  
توحید
1
7
ادمین جان ی توضیهی هم درباره کلاس۲۰بدید.من کلاس ۲۰تحویل گرفتم ازفروش فوق العاده مرحله ۱۸ ک با دریچه گاز سیمی امده و ساده.اطلاعات خاصی از این کلاس ندارم
سعید
8
31
ریدم تو ماشینشون و کلاسهاشون
پارسا
18
6
پارس سال بهترینه و اینکه راهنمای گلگیر حذف نکنید و هرچی از پارس سال بگم کمه
محمد
3
10
راهنمای گلگیر را حذف نکنید از پارس خیلی بد قیافه میشه
Adel
3
4
سلام.ماشینم پژو پارس موتور tu5هست،امکانات داخلیش تغییر دادن آیینه ها و سریع روشن شدن صفحه کیلومتر و قرمز بودنش ولی سوئیچ ماشین سوئیچ 206هست تو همه سایت ها که نگاه کردم سوئیچ باید تاشو باشه،جعبه مولتی پلکس هم ندارع الان کلاس ماشین چند
پوریا
1
22
سلام وقت‌بخیر. اگر امکانش هست کلاس۴۲پارس سال هم بگذارید باید جذاب شده باشه و آپشنال تر از قبل
رحیم غفوری
9
35
سلام لصفا مشخصات پارس تیو فایو کلاس ۲۰ رو بگید ایا صندلی ها برقی هس چون اینجا اصلا به کلاس ۲۰ اصلا اشاره ای نشده ممنون
رضا فرهادفر
10
56
تیپ 28520 چی ؟ اسم نوشتم ولی نمیدونم جریانشون چیه؟ خواهشا بهم هر چه سریع تر میشه جواب بدین 🙏
امین
3
51
سلام وقتتون بخیر اگه میشه امکانات پژو پارس سال کلاس ۲۸۲۴۲رو بگین
مرصاد
13
87
سلام.وقت بخیر .لطفا یه راهنمایی کنید. پژو پارس سال کلاس ۲۸۲۴۲ چه امکاناتی داره من هرچی زدم تو اینترنت پیدا نکردم.لطفا راهنمایی کنید.ممنون
شکوهی
3
10
ممنون